wtorek, 30 lipca 2013
Luuuuzak
Miałam taki jeden szydełkowy sweterek, od lat wielu i tak się z nim bujałam: czasem go kochałam, ale na krótko, czasem wkurzał mnie bardzo. W końcu został spruty, a bawełniana włóczka (poczciwa Gloria) od razu wrzucona na druty 5mm.
I zrobiłam wielki sweter, których kiedyś dziergałam wiele. Jednak kiedyś powstawały w częściach i były zszywane, a ten jest raglanowy, od góry, bez szycia (ale ze szwem udawanym).
Jest duuuży, luuuźny i fajny ;)
"Wzorek" pochodzi z bardzo wiekowej Sandry; jest przestrzenny i efektowny.
Po pokazaniu luzaka na FB miałam pytania o ten ścieg - nie wiem, czy mogę go tu zamieścić? czy złamię prawa autorskie????
Zdjęcia pstrykaliśmy w obejściu pewnej miłej Pani w pewnym miasteczku, na samym początku wakacji, dokładnie miesiąc temu :)
dopisuję i opisuję (tak mniej - więcej...) ;)
na sweter nabrałam ok. 100 oczek i drutami 4mm przerobiłam 9 rzędów ściągacza 2/2. Potem druty 5mm, podzieliłam robótkę na przód (36o), rękawy (po 16o) i tył (32o). Dalej raglanem dodawałam oczka, aż uznałam, że wystarczy ;) oddzieliłam korpus i rękawy i dziergałam dalej aż znów uznałam, że wystarczy ;) Przepraszam, że nie podaję książkowego opisu, ale ten sweterek to taki "wór" - żadnych dopasowań, taliowania tu nie ma.
Wzorek pochodzi z Sandry 11/2000 - tam jest podany na tradycyjne przerabianie w rzędach; ja przerabiałam w okrążeniach i wygląda to tak:
liczba oczek podzielna przez 2.
1rz: *2o. prawe, 1 narzut*, powtarzać to, zakończyć 2o. prawe
2rz: 1o. prawe, *zdjąć 1 o. prawe (nitka z tyłu), narzut i kolejne oczko przerobić na prawo (ale nie razem, tylko po kolei) i przeciągnąć przez nie zdjęte oczko* zakończyć 1o. prawe
3rz: *1o. prawe, narzut, 1o. prawe*
4rz: jak 2 rz, ale bez prawego oczka na początku.
Mam nadzieję, że się nie pomyliłam... w razie czego dajcie znać!
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
nie wiem, jak z tymi prawami, ale ja bym się nie pogniewała, gdybyś udostępniła wzorek, luuuzak jest świetny! pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńJa na Twoim miejscu zrobiłabym rozpiskę na cały sweter i dopisała, że zainspirowałam się wzorkiem z Sandry :)
OdpowiedzUsuńSam ścieg raczej nie jest pomysłem autora swetra (chyba, że jest napisane przy wzorze, że autor sam opracował dany ścieg), on tylko wymyślił jak go zastosować w danym projekcie, o ile nie przepiszesz całego opisu na sweter słowo w słowo, to myślę, że nie będzie problemów.
OdpowiedzUsuńWakacje pod gruszą, ach!... *^v^* Na wakacje stanowczo trzeba zabrać takie luźne sweterki, dla maksymalnej wygody.
Świetny sweter i wzór :) Również robiłam i nosiłam podobne, wieki temu :D
OdpowiedzUsuńDawaj ten wzór, nie krępuj się ;)
Cudny sweterek .Proszę też o wzorek i krótką rozpiskę na sweterek?:)
OdpowiedzUsuńwzorek jest :) i parę słów o początku robótki, bo dalej to jak kto chce ;)
UsuńŚwietnie wyszedł! Pozdrawiam:) WiolettaG
OdpowiedzUsuńNo bez przesady! Wzorek to chyba nie jest chroniony! Bardzo fajny!
OdpowiedzUsuńSam ścieg to wiesz - dobro publiczne. Prawu autorskiemu może podlegać wyłącznie cały wzór. A sweter, jak już wspomniałam na rav - fajny :)
OdpowiedzUsuńDobra, przekonałyście mnie - wzorek wyżej, we wpisie. Niech się przyda ;)
OdpowiedzUsuńDziękuję za Wasze dobre słowa dla tego "worka"! ;)
Jak ja lubię te Twoje luźne ażury:) Super w nim wyglądasz i dzięki Twojej wersji odkrywam uroki tego niby pospolitego wzoru!Fantastycznie!
OdpowiedzUsuńAna - przydają się takie w życiu ;)
UsuńPodoba mi się, że wzór różnie wygląda, w zależności od grubości drutów, na jakich jest przerabiany :)
Uwielbiam ażurki. Sweterek śliczny.
OdpowiedzUsuńdzięki!
UsuńSuper! Kawał dobrej roboty :)
OdpowiedzUsuńMiałam kiedyś podobny grunge'owy sweterek z czarnego sznurka.
Udanego dnia!
Dziękuję! faktycznie "kawał", bo jest duuuży ;)
UsuńPrzejrzałam właśnie pobieżnie - dzięki Tobie :) - nowy "ikeowy" katalog - już się nie mogę doczekać wersji papierowej ;)
Pozdrawiam!
Agato! Sweterek super. Moją uwagę dodatkowo przyciągnęły Twoje butki (kotki?). Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńdzięki! taaak - koty! :D niestety zaczynają mi się rozwalać :/
UsuńNie wiem co mi się bardziej podoba sweter czy obejście . Róża na dachu cudna .Sweter to marzenie każdego podróżnika luz i wygoda .
OdpowiedzUsuńTaki sweter to koniecznie "pod gruszę" ;)
UsuńObejście jest bardzo klimatyczne; do domku wchodzi się od strony miasteczkowego rynku, a z drugiej strony jest wieś ;)
Sweter dobry na letnie wieczory i nie tylko. Bardzo twarzowy.Ta róża w tle -przepiękna jest.
OdpowiedzUsuńMarta
Sweterek z tych prostych, pasujących do wszystkiego i ulubionych;) Nic tylko nosić.
OdpowiedzUsuńpozdrawiam
www.wloczkiwarmii.pl
Trzy Misie, Włóczki Warmii - dziękuję! Na pewno gdy się ochłodzi będzie intensywnie noszony :)
OdpowiedzUsuńZgadzam się z opinią w kwestii róży :)
Pozdrawiam!
Od kilku tygodni podglądam tego bloga i zachwycam się ażurami, ostatnio też sukienką...Próbuję drutów od około roku, próbuję różnych technik.
OdpowiedzUsuńCzy mogłabyś wyjaśnić mi, czy "udawany szew" w Twoich swetrach to tylko estetyczny bajer ( zresztą bardzo udany!), czy robienie go ma na celu np. nieskręcanie się w lewo dzianiny robionej w okrążeniach? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Agnieszka z Lublina
Przepraszam. Mam jeszcze jedno pytanie do tego pięknego ażurowego swetra. Czy mogłabyś wyjaśnić mi jak "krowie na miedzy",co w twoim opisie robienia sweterka oznacza:("...) kolejne oczko przerobić na prawo (ale nie razem, tylko po kolei) i przeciągnąć przez nie zdjęte oczko* zakończyć 1o. prawe".
OdpowiedzUsuńChodzi o 2 okrążenie. Dopiero uczę się przeciągać, narzucać itd. Nie wiem, co oznacz to "nie razem ,tylko po kolei"
Agnieszka
Agnieszko, bardzo dziękuję za miłe komentarze :)
UsuńPostaram się pomóc:
Bawełna mam to do siebie, że przerabiana w okrążeniach "skręca" i już. Akurat przy tym swetrze nie skręca, ale w sumie nie wiem, czy to zasługa tego pseudo-szwu, czy raczej luźnego przerabiania na grubych drutach. Mam bluzki/sweterki z różnych bawełen i niektóre skręcają bardziej, niektóre mniej - myślę, że zależy to od samej włóczki.
W kwestii opisu:
chodzi o to, że narzut (z poprzedniego rzędu) przerabiamy na prawo i następne oczko też na prawo - NIE przerabiamy tych oczek dwóch razem. Po prostu przerabiając ten wzór lata temu pierwszy raz zrobiłam błąd i dlatego zwracam uwagę, żeby w tym miejscu go nie zrobić :)
Zauważ, że liczba oczek musi być podzielna przez 2, a w pierwszym rzędzie narzutami na każde dwa oczka dodajesz sobie jedno. W następnym rzędzie pozbywasz się tego nadmiarowego właśnie przeciągnięciem, a nie przerobieniem dwóch razem :)
Druty w dłoń i do dzieła! Życzę powodzenia i przyjemności z dziergania :)
pozdrawiam!
Baaaaardzo dziękuję za odpowiedź! Rzeczywiście rzucam się do dziergania takiego AŻUROWEGO LUUUUZAKA dla córki. Chociaż córka podążając za modą chce sweter kimonowy, a dokładniej z rękawem typu dolman. Spróbuję.
OdpowiedzUsuńA jeszcze w kwestii tego szwu bocznego - kiedyś na blogu Swetry Doroty ktoś napisał( chyba Yadis ), że "dziewiarki robiąc dzianinę na okrągło markują boczne szwy - zazwyczaj jest to jedno lub kilka oczek przerabianych symetrycznie po obu stronach od pachy w dół, w tym wypadku byłyby to oczka lewe. Dzianina wówczas lepiej leży." Wydawało mi się, że to markowanie szwów właśnie robisz.
Jeszcze raz dzięki.
Agnieszka
Cieszę się, że pomogłam :)
UsuńAgnieszko, ja też uważam, że ciuch wtedy lepiej leży - nie jest taki "beczkowaty" jak bez niczego po bokach. Jednak bluzeczki, które mi skręcają nie mają tych udawanych szwów (w sumie sama stosuję je od niedawna), a te, w których już zastosowałam ten element są rozpinane (czyli nie były robione na około), albo jak w tym swetrze - luuużno ;)
W każdym razie pseudo-szew bardzo mnie się spodobał i tylko zmieniam sposób jego wykonania - czasem jest oczko lewe, czasem oczko spuszczane, czasem na zmianę - lewe, w następnym rzędzie prawe. Co mi się przyśni ;)
miłego dnia!
A ja mam jeszcze jedną prośbę... Próbuję wydziergać luuzaka dla córy i stwierdziłam, że do rękawa kimonowego przydałby mi się twój ażur robiony w rzędach. Próbuję "przetłumaczyć" okrążenia na rzędy, ale nic z tego..schemat jest dla mnie zbyt trudny.
OdpowiedzUsuńCzy mogłabyś podać jak robić rzędy?
Agnieszka
jasne, już, proszę: w tym przypadku rzędy 1 i 3 są rzędami "parzystymi", czyli powrotnymi i oczka przerabia się na lewo (czyli rz. 1: 2 o.lewe, narzut, itd...). W rzędach 2 i 4 zmian nie ma. Jednak trzeba pamiętać, aby przerabiając w rzędach dodać z obu stron oczko brzegowe!
UsuńDzięki wielkie, Agato. Nabrałam takiej chęci do zrobienia tego swetra, a tu wychodzą kolejne braki w mojej wiedzy na temat drutowania...Nie chcę być bezczelna , ale ... mam jeszcze jedno pytanko.W 2 i 4 rzędzie, gdzie jest "n" mam zrobić narzut, czy jakoś przerobić narzut z poprzedniego rzędu ? Czy twoja wskazówka, by kolejne oczko przerobić na prawo (ale nie razem, tylko po kolei)dotyczy tylko 2 rzędu, czy też 4.
OdpowiedzUsuńTaka ze mnie amatorka, że moja ażurowa robótka wg Twojego wzoru regularnie się rozszerza. Jeszcze raz nieśmiało proszę o pomoc...
Agnieszka
spoko, spoko, jak mogę, to pomogę ;)
UsuńNarzuty robi się tylko w 1 i 3 rz., w 2 i 4rz. te narzuty się przerabia na prawo :)
1 i 3rz. są takie same - różnią się tylko początkiem (w 1rz. są 2 o.prawe, w 3rz. jedno o.prawe) i analogicznie 2 i 4rz. są takie same i różnią się też tylko początkiem.
powodzenia!
Dzięki stokrotne ! Nie dość, że kobieta zdolna to jeszcze taka uczynna! Zaczynam działać.
OdpowiedzUsuńAgnieszka
Już ostatnie pytanie : Czy w 3 rzędzie robić 1o. lewe, narzut, 1o. lewe, czy 2o. lewe, 1 narzut zakończyć 2 lewe?
OdpowiedzUsuńAgnieszka
Jeśli robisz w rzędach, to zaczynasz brzegowym, potem *1o. lewe, narzut, 1o. lewe* (się powtarza) i kończysz brzegowym :)
OdpowiedzUsuńDzięki.
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis. Będę na pewno tu częściej.
OdpowiedzUsuń